TYPY OKRĘTÓW
NAWODNYCH

Lotniskowce:

.:Centaur
.:Chakri Naruebet
.:Charles de Gaulle
.:Clemenceau
.:Enterprise
.:Giuseppe Garibaldi
.:Hermes
.:Invincible
.:John F. Kennedy
.:Kitty Hawk
.:Kuznetsov
.:Nimitz
.:Principe de Asturias
.:Sao Paulo
.:Viraat

Krążowniki:

.:Jeanne d'Arc
.:Kara
.:Kiev (Kijów)
.:Kirov
.:Slava
.:Ticonderoga
.:Vittorio Veneto

Niszczyciele:

.:Arleigh Burke
.:Atago
.:Audace
.:Cassard
.:Charles F. Adams
.:Delhi
.:Georges Leygues
.:Iroquois
.:Kashin
.:KDX-1
(Kwanggaeto-Daewang)
.:KDX-2
(Chungmugong Yi Sun-shin)
.:KDX-3
(Sejong-Daewang)
.:Keelung
.:Kidd
.:Kimon
.:Kongou
.:Lanzhou
.:Luda
.:Luhai
.:Luhu
.:Luigi Durand de la Penne
.:Lujang
.:Lutjens
.:Maraseti
.:Perth
.:Rajput
.:Sheffield
.:Sovremenny
.:Spruance
.:Suffren
.:Tourville
.:Tribal
.:Udaloy (Udałoj)

Fregaty:

.:Adelaide
.:Al Madinah
.:Al Riyadh
.:Almirante Brown
.:Álvaro de Bazán
.:Anzac
.:Aradu
.:Artigliere
.:Barbaros
.:Brahmaputra
.:Brandenburg
.:Bremen
.:Broadsword
.:Cheng Kung
.:De Zeven Provincien
.:Duke
.:Elli
.:Floreal
.:Fridtjof Nansen
.:Godavari
.:Halifax
.:Hydra
.:Jacob van Heemskerck
.:Jianghu
.:Jiangwei
.:Kang Ding
.:Karel Doorman
.:Kortenaer
.:Krivak
.:La Fayette
.:Lekiu
.:Lupo
.:Maestrale
.:Naresuan
.:Neustrashimy (Nieustraszimyj)
.:Niteroi
.:Oliver Hazard Perry
.:Sachsen
.:Santa María
.:Soldati
.:Talwar
.:Thetis
.:Tromp
.:Ulsan
.:Valour
.:Vasco da Gama
.:Venti
.:Wielingen
.:Yavuz

Korwety:

.:Niels Juel
.:Visby

Typ Cassard (DDG)

| opis | dane taktyczno-techniczne | rysunki | lista okrętów |

ostatnia aktualizacja: 10.11.2003 r.

OPIS:

        Jednostki typu Cassard, inaczej zwane typ C 70, zostały zaprojektowane na podstawie niszczycieli typu Georges Leygues. We francuskiej flocie okręty te klasyfikowane są jako korwety. Reprezentują one dążenie konstruktorów do stworzenia jednostek w dwóch różnych wersjach na tym samym kadłubie.
        Wybudowanie niszczycieli typu Cassard zostało zlecone stoczni marynarki wojennej DCN (Direction des Constructions Navales) Brest. Wcielenie do służby we Francuskiej Marynarce Wojennej pierwszego niszczyciela odbyło się 28 lipca 1988 roku. Początkowo planowano wybudować 4 jednostki typu Cassard, jednak ostatecznie poprzestano na dwóch. Dodatkowe okręty nie zostały zamówione przez Francuską Marynarkę Wojenną ze względu na oszczędności budżetowe.
        Okręty te zostały stworzone przede wszystkim z myślą o ochronie własnych grup lotniskowcowych. Właśnie dlatego jednostki przydzielono do grupy uderzeniowej FAN (Force d'Action Navale), której portem macierzystym jest Tulon. Początkowo typ Cassard wchodził w skład zespołów z lotniskowcami typu Clemenceau, a obecnie ochrania nową francuską jednostkę typu Charles de Gaulle.
        Projekt niszczycieli przeciwlotniczych typu Cassard opiera się na jednostkach typu Georges Leygues, które wyspecjalizowane są w zwalczaniu okrętów podwodnych. Podobnie jak typ Cassard znane są również jako typ C 70. Eksploatacja tych okrętów wykazała, że mostek kapitański był umieszczony zbyt nisko, co w znaczący sposób ograniczało widoczność szczególnie przy złej pogodzie. Dlatego pierwsze 4 okręty typu Georges Leygues określono mianem typu C 70(1), natomiast następne C 70(2). W wersji C 70(2) mostek kapitański został podniesiony o 1 pokład dla uniknięcia problemów z widocznością przy złej pogodzie. Dodatkowo na tych jednostkach unowocześnione zostały niektóre systemy elektroniczne i uzbrojenia. Jako że typ Cassard powstał po niszczycielach w wersji zwalczania okrętów podwodnych, to wykorzystano doświadczenia wyniesione z użytkowania pierwszych jednostek typu C 70 i mostek kapitański na typie Cassard również znajduje się o 1 pokład wyżej niż na pierwszych okrętach typu Georges Leygues. Z tego powodu niszczyciele te zaliczane są do typu C 70(2).
        Budując okręty typu Cassard francuscy konstruktorzy użyli dużej ilości stopów aluminium do wykonania nadbudówek. Miało to na celu obniżenie masy na w górnych partiach okrętów. Cała konstrukcja została wzniesiona na tych samych kadłubach co typ Georges Leygues.
        Podobnie jak na niszczycielach w wersji przeciwpodwodnej uzbrojenie przeciwokrętowe składa się z rakiet MBDA MM 40 Exocet i armaty kalibru 100 mm. model 1968 CADAM. Uzbrojenie artyleryjskie może być także wykorzystane do ostrzału instalacji lądowych i zwalczania celów powietrznych. Armata kalibru 100 mm. kierowana jest za pomocą radaru Thales DRBC-33A. System optroniczny dla armaty CSEE Panda, który znajdował się na odmianie jednostek zwalczania okrętów podwodnych został zastąpiony przez CSEE Najir, natomiast system śledzenia celów DIBC 1A Piranha zastąpiono doskonalszym modelem Piranha 2. W 2006 roku rakiety przeciwokrętowe mają zostać zastąpione nowszą konstrukcją MM 40 Exocet Block 3.
        Największe zmiany w stosunku do typu Georges Leygues zaszły w uzbrojeniu przeciwlotniczym. Rakietowy system Thales Crotale Naval zastąpiono amerykańską wyrzutnią Mk 13 Mod 5 dla rakiet firmy Raytheon model RIM-66A Standard MR (SM-1MR Block II). Do ich kierowania zainstalowano 2 radary Raytheon AN/SPG-51C. Obronę bezpośrednią przed nadlatującymi pociskami przeciwokrętowymi zapewniają dwie wyrzutnie Sadral (System d'Auto Defense Rapprochee Anti-aerienne Leger) PDMS (Point Defence Missile System) dla rakiet MBDA Mistral. Zainstalowane są one na wyższym pokładzie po obu stronach hangaru dla jednego śmigłowca Eurocopter AS 565MA Panther. Systemy walki elektronicznej składają się z systemu przeciwdziałania elektronicznego Thales ARBB-33 i odbiornika emisji sygnałów radarowych i elektronicznych Thales ARBR-17B. Zamontowano również po dwie wyrzutnie pułapek termicznych CSEE Sagaie i Dagaie.
        Typ Cassard wyposażony został w system dowodzenia Senit 6 (Systeme de Traitement des Informations Tactiques), z którym współpracują 2 systemy poszukiwania i śledzenia celów Sagem DIBV-1 (Vampir). Dodatkowo zainstalowano system CTMS (Computerized Training Management System). Komunikację satelitarną zapewnia system Syracuse (Systeme de Radio-Communication Utilisant un Satellite).
        Do zwalczania okrętów podwodnych wykorzystywane są dwie wyrzutnie torped 533mm. model KD 59E dla torped ECAN L5 Mod 4 Murene. System kierowania walką przeciwpodwodną to DLT L5. Na rufie znajduje się hangar i lądowisko dla śmigłowca Eurocopter AS 565MA Panther. Wykrywaniem nieprzyjacielskich okrętów podwodnych zajmuje się hydrolokator kadłubowy aktywny Thales Underwater Systems DUBA-25A, który zamontowany jest na jednostce "Cassard". Okręt "Jean Bart" wyposażony jest w inny hydrolokator kadłubowy aktywny Thales Underwater Systems DUBV-24C. Oba niszczyciele posiadają hydrolokator holowany pasywny Thales Underwater Systems DSBV-62C. Obronę przed nadpływającymi torpedami zapewnia holowany system celów pozornych Sensytech Inc. AN/SLQ-25A Nixie.
        Zmianie w stosunku do typu Georges Leygues uległy systemy obserwacji przestrzeni powietrznej i nawodnej. Zdemontowany został radar dozoru nawodnego i powietrznego Thales DRBV-51C lub DRBV-15 Sea Tiger, a w jego miejsce pojawiła się kopuła trójwspółrzędnego radaru dozoru powietrznego Thales DRBJ-11B Arabel.
        System napędowy zaprojektowano w systemie CODAD. Składają się na niego 4 silniki diesla SEMT-Pielstick 18PA 6V280 o mocy 42000 KM. Dają one maksymalną prędkość 30 węzłów, natomiast przy ekonomicznej szybkości 18 węzłów zasięg wynosi 8000 Mm. Napęd w takiej konfiguracji jest równie łatwy w obsłudze jak turbiny gazowe, a dodatkowo nie wymaga tak dużych czerpni i wylotów powietrza jak układ w systemie z turbinami gazowymi.
        Okręty typu Cassard są udaną konstrukcją, która posiada sporą siłę ognia i dobrze sprawdza się w walce z celami powietrznymi. Właśnie dlatego okręty "Cassard" i "Jean Bart" z powodzeniem będą czynnie służyć we flocie francuskiej jeszcze przez wiele lat.

TYPY OKRĘTÓW
PODWODNYCH

Myśliwskie
okręty podwodne:

.:Agosta
.:Amethyste
.:Galerna
.:Han
.:Los Angeles
.:Ming
.:Romeo
.:Rubis
.:Seawolf
.:Song
.:Swiftsure
.:Trafalgar
.:Upholder
.:Victoria
.:Walrus
.:Zeeleeuw

Balistyczne
okręty podwodne:

.:Benjamin Franklin
.:Delta
.:Ethan Allen
.:George Washington
.:Hotel
.:Jin
.:L'Inflexible
.:Lafayette
.:Le Redoutable
.:Le Triomphant
.:Ohio
.:Resolution
.:Typhoon (Tajfun)
.:Vanguard
.:Xia
.:Yankee (Jankes)


UZBROJENIE

Rakiety balistyczne
typu SLBM:

.:JL (Ju Lang)
.:Polaris
.:Poseidon
.:Seria M
.:SS-N-4 Sark
.:SS-N-5 Sark
.:SS-N-6 Serb
.:SS-N-8 Sawfly
.:SS-N-17 Snipe
.:SS-N-18 Stingray
.:SS-N-20 Sturgeon
.:SS-N-23 Skiff
.:Trident

Rakiety
przeciwokrętowe:

.:Hsiung Feng
.:Naval Strike Missile
.:SSM-1B
.:SSM-700K Hae Sung
.:xGM-84 Harpoon

Pociski manewrujące:

.:Hyunmoo III
.:xGM-109 Tomahawk

Rakietotorpedy:

.:ASROC
.:Hong Sahng-uh
.:SUBROC

Torpedy:

.:Mk 44
.:Mk 46
.:Mk 50 Barracuda
.:Mk 54 MAKO
.:MU 90 Impact
.:Stingray

Rakiety
przeciwlotnicze:

.:Evolved Sea Sparrow
.:Rolling Airframe Missile
.:Sea Sparrow
.:Standard Missile

Zestawy obrony
bezpośredniej CIWS:

.:Meroka
.:Mk 15 Phalanx
.:SGE-30 Goalkeeper

Amunicja:

.:BTERM
.:EX-171 (Mk 171)
.:Vulcano


RÓŻNE ARTYKUŁY

.:Forty-one for freedom
.:Koncepcja MEKO
.:Projekt 621
(typ Gawron)
.:Radary serii
BridgeMaster E
.:SSBN-X
.:US Navy SLBM
.:Wypadki i awarie SSBN


INNE

.:Strona główna
.:Linki

Współczesne okręty wojenne
Copyright © Mateusz Ossowski