TYPY OKRĘTÓW
NAWODNYCH

Lotniskowce:

.:Centaur
.:Chakri Naruebet
.:Charles de Gaulle
.:Clemenceau
.:Enterprise
.:Giuseppe Garibaldi
.:Hermes
.:Invincible
.:John F. Kennedy
.:Kitty Hawk
.:Kuznetsov
.:Nimitz
.:Principe de Asturias
.:Sao Paulo
.:Viraat

Krążowniki:

.:Jeanne d'Arc
.:Kara
.:Kiev (Kijów)
.:Kirov
.:Slava
.:Ticonderoga
.:Vittorio Veneto

Niszczyciele:

.:Arleigh Burke
.:Atago
.:Audace
.:Cassard
.:Charles F. Adams
.:Delhi
.:Georges Leygues
.:Iroquois
.:Kashin
.:KDX-1
(Kwanggaeto-Daewang)
.:KDX-2
(Chungmugong Yi Sun-shin)
.:KDX-3
(Sejong-Daewang)
.:Keelung
.:Kidd
.:Kimon
.:Kongou
.:Lanzhou
.:Luda
.:Luhai
.:Luhu
.:Luigi Durand de la Penne
.:Lujang
.:Lutjens
.:Maraseti
.:Perth
.:Rajput
.:Sheffield
.:Sovremenny
.:Spruance
.:Suffren
.:Tourville
.:Tribal
.:Udaloy (Udałoj)

Fregaty:

.:Adelaide
.:Al Madinah
.:Al Riyadh
.:Almirante Brown
.:Álvaro de Bazán
.:Anzac
.:Aradu
.:Artigliere
.:Barbaros
.:Brahmaputra
.:Brandenburg
.:Bremen
.:Broadsword
.:Cheng Kung
.:De Zeven Provincien
.:Duke
.:Elli
.:Floreal
.:Fridtjof Nansen
.:Godavari
.:Halifax
.:Hydra
.:Jacob van Heemskerck
.:Jianghu
.:Jiangwei
.:Kang Ding
.:Karel Doorman
.:Kortenaer
.:Krivak
.:La Fayette
.:Lekiu
.:Lupo
.:Maestrale
.:Naresuan
.:Neustrashimy (Nieustraszimyj)
.:Niteroi
.:Oliver Hazard Perry
.:Sachsen
.:Santa María
.:Soldati
.:Talwar
.:Thetis
.:Tromp
.:Ulsan
.:Valour
.:Vasco da Gama
.:Venti
.:Wielingen
.:Yavuz

Korwety:

.:Niels Juel
.:Visby

Typ Maestrale (FFG)

| opis | dane taktyczno-techniczne | rysunki | lista okrętów |

ostatnia aktualizacja: 18.04.2003 r.

OPIS:

        Okręty typu Maestrale, znane również jako typ Venti, powstały na bazie doświadczeń wyniesionych z eksploatacji jednostek typu Lupo, które okazały się niewystarczająco efektywne w wykonywaniu zadań zwalczania okrętów podwodnych. Do takiego stanu rzeczy niewątpliwie przyczyniła się możliwość bazowania tylko jednego śmigłowca Agusta Bell AB 212. Dodatkowo typ Lupo był wyposażony jedynie w hydrolokator kadłubowy aktywny MBDA/Raytheon DE-1160B.
        Przy projektowaniu nowych fregat typu Maestrale, szczególny nacisk położono właśnie na zwiększenie możliwości zwalczania okrętów podwodnych. By osiągnąć zamierzone cele kadłub został wydłużony i poszerzony odpowiednio o 9,2 metra i 0,9 metra. Dzięki temu zyskano dodatkową przestrzeń, którą wykorzystano na powiększenie rozmiarów hangaru. Sprawiło to, że na jednostkach typu Maestrale mogły stacjonować 2 śmigłowce Agusta Bell AB 212. Dzięki powiększonemu kadłubowi zyskano również dodatkową przestrzeń na zainstalowanie hydrolokatora o zmiennej głębokości zanurzania pasywnego MBDA/Raytheon DE-1164.
        Konstrukcja typu Maestrale częściowo oparta jest na technologii modularyzacji. W znaczący sposób obniżyła ona koszty eksploatacji jednostek, skróciła czas ich budowy i ułatwia wszelkie modernizacje. Nawodna część kadłuba włoskich okrętów złożona jest z 15 osobnych segmentów, natomiast część podwodna z trzech.
        Wykonanie fregat typu Maestraale zostało zlecone stoczni Riva Trigoso, która należy do konsorcjum Fincantieri. Konstrukcja pierwszej fregaty rozpoczęła się w 1978 roku, a jej przekazanie Włoskiej Marynarce Wojennej odbyło się w marcu 1983 roku. Jednostce tej z numerem taktycznym F 570 została nadana nazwa "Maestrale", od której wzięło się określenie całego typoszeregu.
        Powiększone gabaryty typu Maestrale, a co za tym idzie większy tonaż, razem z tymi samymi co na typie Lupo turbinami gazowymi Fiat LM 2500 o łącznej mocy 53200 KM spowodowały zmniejszenie maksymalnej prędkości o 2 węzły do 33 węzłów. Mimo to okręty tego typu nadal były jednymi z najszybszych fregat na świecie. Turbiny Fiat LM 2500 zostały wybudowane we Włoszech, na amerykańskiej licencji General Dynamics. Cały system napędowy zaprojektowano w systemie CODAG. Obok dwóch turbin gazowych zastosowano 2 silniki diesla Motori GMT BL 230-20 DVM o mocy 12600 KM. Dzięki tym silnikom osiągana jest prędkość ekonomiczna, która wynosi 16 węzłów. Przy takiej szybkości typ Maestrale jest w stanie przepłynąć 6000 Mm. Na silnikach diesla można płynąć z maksymalną prędkością rzędu 21 węzłów.
        Uzbrojenie zwalczania okrętów podwodnych jest bogatsze niż na typie Lupo. Obok dwóch śmigłowców i dwóch wyrzutni torped 324 mm. model Mk 32 dla torped firmy Honeywell Defense Systems (obecnie ATK - Alliant TechSystems) model Mk 46 Mod. 2 lub firmy Whitehead model A-244, dodatkowym uzbrojeniem mającym zwiększyć efektywność walki z okrętami podwodnymi są umieszczone w pawęży dwie kolejne wyrzutnie torped 533 mm. model B-516 dla torped Whitehead A-184 Mod 3. Wykrywaniem okrętów podwodnych zajmuje się kompleks MBDA/Raytheon DE-1160, który składa się z hydrolokatora kadłubowego aktywnego i zmiennej głębokości zanurzania pasywnego. Obronę przed nadpływającymi torpedami zapewnia holowany system celów pozornych Sensytech Inc. AN/SLQ-25 Nixie.
        Uzbrojenie inne niż zwalczania okrętów podwodnych pozostało prawie niezmienione w porównaniu z typem Lupo. Jedyną różnicą jest to, że obronę przeciwlotniczą zapewnia włoska wyrzutnia MBDA Albatros dla rakiet Aspide, a nie jej amerykański odpowiednik Raytheon Mk 29 GMLS (Guided Missile Launching System) dla pocisków firmy Raytheon/NATO model RIM-7 Sea Sparrow. System artyleryjski wykorzystywany do zwalczania celów powietrznych składa się z dwóch działek Oerlikon 20 mm. i dwóch OTO Melara 40 mm. model Compact. Działka kalibru 40 mm. kierowane są za pomocą dwóch radarów MBDA (Alenia Marconi Systems) SPG-74 (RTN-20X), które współpracują z systemem NA-21 (Dardo). Bierną obronę przed nadlatującymi pociskami przeciwokrętowymi zapewnia system przeciwdziałania elektronicznego SLQ-2D, odbiornik emisji sygnałów radarowych i elektronicznych SLR-4 i dwie wyrzutnie pułapek termicznych OTO Melara SCLAR.
        Zwalczaniem okrętów nawodnych zajmują się rakiety MBDA model Otomat-Teseo Mk 2. Na dziobie przed wyrzutnią dla rakiet Aspide zainstalowana jest armata OTO Melara 127 mm. model Compact. Wykorzystywana jest ona do walki z okrętami nawodnymi i do obrony przeciwlotniczej. Do jej kierowania zastosowano inny niż na typie Lupo system. Armata została podczepiona pod system MBDA (Alenia Marconi Systems) NA-30 (Dardo E), który wykorzystuje radar MBDA SPG-75 (RTN-30X). Za pomocą tego systemu kierowane są również przeciwlotnicze rakiety Aspide.
        Głównym systemem obserwacji przestrzeni powietrznej i nawodnej jest radar MBDA MM/SPS-774 (RAN-10S), który dostarcza dane o celach do rakiet Aspide. Dozór nawodny wspomagany jest przez radar Galileo Avionica MM/SPS-702. Do nawigacji wykorzystywany jest radar Galileo Avionica MM/SPS-703. Informacje ze wszystkich czujników spływają do systemu dowodzenia MBDA IPN-20.
        Obecnie w służbie we Włoskiej Marynarce Wojennej znajduje się 8 fregat typu Maestrale. Z powodzeniem wypełniają one swoje główne zadanie, którym jest zwalczanie okrętów podwodnych. Wprowadzenie w szeregi włoskiej floty tych okrętów załatało dziurę, jaka powstała w wyniku kiepskiej efektywności w walce z okrętami podwodnymi fregat typu Lupo.

TYPY OKRĘTÓW
PODWODNYCH

Myśliwskie
okręty podwodne:

.:Agosta
.:Amethyste
.:Galerna
.:Han
.:Los Angeles
.:Ming
.:Romeo
.:Rubis
.:Seawolf
.:Song
.:Swiftsure
.:Trafalgar
.:Upholder
.:Victoria
.:Walrus
.:Zeeleeuw

Balistyczne
okręty podwodne:

.:Benjamin Franklin
.:Delta
.:Ethan Allen
.:George Washington
.:Hotel
.:Jin
.:L'Inflexible
.:Lafayette
.:Le Redoutable
.:Le Triomphant
.:Ohio
.:Resolution
.:Typhoon (Tajfun)
.:Vanguard
.:Xia
.:Yankee (Jankes)


UZBROJENIE

Rakiety balistyczne
typu SLBM:

.:JL (Ju Lang)
.:Polaris
.:Poseidon
.:Seria M
.:SS-N-4 Sark
.:SS-N-5 Sark
.:SS-N-6 Serb
.:SS-N-8 Sawfly
.:SS-N-17 Snipe
.:SS-N-18 Stingray
.:SS-N-20 Sturgeon
.:SS-N-23 Skiff
.:Trident

Rakiety
przeciwokrętowe:

.:Hsiung Feng
.:Naval Strike Missile
.:SSM-1B
.:SSM-700K Hae Sung
.:xGM-84 Harpoon

Pociski manewrujące:

.:Hyunmoo III
.:xGM-109 Tomahawk

Rakietotorpedy:

.:ASROC
.:Hong Sahng-uh
.:SUBROC

Torpedy:

.:Mk 44
.:Mk 46
.:Mk 50 Barracuda
.:Mk 54 MAKO
.:MU 90 Impact
.:Stingray

Rakiety
przeciwlotnicze:

.:Evolved Sea Sparrow
.:Rolling Airframe Missile
.:Sea Sparrow
.:Standard Missile

Zestawy obrony
bezpośredniej CIWS:

.:Meroka
.:Mk 15 Phalanx
.:SGE-30 Goalkeeper

Amunicja:

.:BTERM
.:EX-171 (Mk 171)
.:Vulcano


RÓŻNE ARTYKUŁY

.:Forty-one for freedom
.:Koncepcja MEKO
.:Projekt 621
(typ Gawron)
.:Radary serii
BridgeMaster E
.:SSBN-X
.:US Navy SLBM
.:Wypadki i awarie SSBN


INNE

.:Strona główna
.:Linki

Współczesne okręty wojenne
Copyright © Mateusz Ossowski